Kötelező energetikai felülvizsgálat

Az energetikai hatékonyság ma már nem csupán divatos kifejezés. A növekvő energiaköltségek és a fenntartható fejlődés iránti igény miatt számos vállalkozás számára válik elsődleges kérdéssé az energiafelhasználás optimalizálása.
Az új, 666/2020. XII. 28. számú kormányrendelet is ezen cél mentén jött létre, amely előírja a kötelező energetikai felülvizsgálat elvégzését az olyan hűtő- és fűtőrendszerek esetében, amelyek teljesítménye meghaladja a 70 kW-ot.
Kit érint a kötelezettség?
Gondolt-e már arra, hogy mekkora hatással lehetnek cégének kiadásaira az energiaszámlák? Ez a jogszabály nemcsak a nagyvállalatokat célozza meg; a kis- és középvállalkozásokat, társasházakat és önkormányzatokat is érinti.
Ha olyan fűtő- vagy hűtőberendezése van, amelynek teljesítménye meghaladja a 70 kW-ot, akkor bizony kötelező a rendszeres felülvizsgálat.
De mit jelent ez a gyakorlatban? Az érintett rendszerek közé tartoznak azok a fűtési, illetve kombinált helyiségfűtési és szellőztetési rendszerek, amelyek teljesítménye meghaladja a megadott értéket.
Ugyanez érvényes a légkondicionáló és kombinált légkondicionáló-szellőztető rendszerekre is. Az energetikai audit célja, hogy a technikai és energetikai berendezések átgondolásával segítsen elő egy költséghatékonyabb működést.
Miért fontos a határidők betartása?
A 2022. január 1-je előtti berendezések esetében 2025. december 31-ig kell elvégezni az energetikai felülvizsgálatot. Az újonnan telepített rendszerek esetén pedig az üzembe helyezést követő egy éven belül szükséges a vizsgálat.
Ha valaki ezt nem tartja be, az jelentős összegű bírságra számíthat. Kezdetben a bírság összege 600.000 forint berendezésenként, amit a hatóság újabb kihágás esetén tovább emelhet.
A határidők közeledtével a szakemberek kapacitása korlátozódhat, így nem csupán a felülvizsgálati díjak emelkedése, hanem hosszabb várakozási idő is előfordulhat. A fűtési és légkondicionáló berendezések kötelező energetikai felülvizsgálata elengedhetetlen a jogszabályi megfelelőség, valamint az üzemeltetési költségek csökkentése szempontjából.
A felülvizsgálat jelentősége az energiahatékonyságban
Sok szervezet számára még mindig kérdés, miért kell aggódni a felülvizsgálatok miatt, ha a rendszer látszólag hibátlanul működik. Az energetikai felülvizsgálat lehetőséget biztosít arra, hogy a szakemberek felismerjék a rendszerek gyenge pontjait és javaslatokat tegyenek a hatékonyság növelésére.
Fontolja csak meg, mennyit spórolhatna, ha optimalizálná az energiafelhasználást és csökkenthetné az üzemeltetési költségeket. A felülvizsgálat olyan területeken is találhat lehetőségeket, ahol korábban nem is számolt vele, és amelyeket a mindennapi működés során figyelmen kívül hagytak volna.
Az EnergyHub például átfogó tanácsadással és cselekvési tervvel segíti ügyfeleit, hogy ezzel is hozzájáruljanak egy környezettudatosabb jövőhöz.










